A kereskedelmi törvény fogalmi meghatározása szerint a csomagküldő kereskedelem: az a kereskedelmi tevékenység, amelynek során a kereskedő a termék jellemzőit és árát feltüntető, ezáltal a vásárló számára az áru megvételére vonatkozó ügyleti döntés meghozatalát lehetővé tevő kereskedelmi kommunikációt bocsátja a vásárló rendelkezésére, és az ilyen kereskedelmi kommunikáció alapján megrendelt terméket szállítja (szállíttatja) a megjelölt címre.
.
Egyéni vállalkozók ÖVTJ szerint: 479102 – Csomagküldő, internetes kiskereskedelem
Cégek TEÁOR’08 szerint: 4791 – Csomagküldő, internetes kiskereskedelem
Ide tartozik a kiskereskedelmi tevékenységek keretében a vásárló az áru kiválasztását hirdetés, katalógus, webes információ, áruminta alapján vagy egyéb közvetett módon végzi. A vásárló megrendelését levélben, telefonon, vagy az interneten keresztül (általában a weboldal által biztosított speciális úton) közli. A megvásárolt terméket vagy közvetlenül az internetről tölti le, vagy fizikai valójában egyéb módon kapja meg.
Ebbe a szakágazatba tartozik:
- bármely termék kiskereskedelmi értékesítése csomagküldő szolgálat útján,
- bármely termék internetes kiskereskedelmi értékesítése,
- a közvetlen értékesítés televízión, rádión keresztül, vagy telefonon,
- az internetes kiskereskedelmi aukció.
Nem ebbe a szakágazatba tartozik:
- a gépjárművek, gépjárműalkatrészek és -tartozékok internetes kiskereskedelme (451, 453 szakágazat),
- a motorkerékpárok, motorkerékpár-alkatrészek és -tartozékok internetes kiskereskedelme (4540 szakágazat).
A csomagküldő kereskedelem folytatásához engedély nem szükséges, ugyanakkor bejelentés-köteles tevékenység, amelyet a kereskedelmi hatóságnál be kell jelenteni. A bejelentés esetében a tevékenység helye szerinti település jegyzője jár el. Kereskedelmi tevékenység bejelentésének illetéke: 3.000 Ft.
A csomagküldő kiskereskedelem szakképesítés nélkül folytatható.
4 hozzászólás a(z) “Csomagküldő, internetes kereskedelem” bejegyzéshez
Kedves Erzsébet!
Az ÖVTJ, illetve a TEÁOR szerint ez a tevékenység egyértelműen kiskereskedelem. Mi a helyzet akkor, ha szintén csomagküldő, internetes kereskedemről lenne szó, csakhogy kizárólag cégek közötti forgalmazásról, azaz nagykereskedelem forámájában? Természetesen a forgalmazni kívánt termékek és szolgáltatások nem üzlet- vagy telephely kötelesek, továbbá nem tartoznak semmilyen egyéb szigorítás alá.
Előre is köszönöm a segítséget!
Kedves Rudi!
Ebben az esetben kereskedelmi mennyiség megrendelése történik továbbforgalmazás céljából, illetőleg beszállító-megrendelő közötti kommunikáció eltérő tartalmú (logisztikai információ, specifikáció, stb.), mint a végső fogyasztók felé, ezért a forgalmazott termékeknek megfelelő nagykereskedelmi tevékenységet jelölő TEÁOR, ill. ÖVTJ számot kell felvenni. Nyilván az áru mennyisége, fajtája meghatározza a szállítás körülményeit, amely a cégnél igénybe vett szolgáltatásként jelenik meg. Amennyiben a partnerek üzletben, vagy raktárban közvetlenül nem vásárolhatnak, a nagykereskedelmi raktározás mindenképpen bejelentésköteles ipari tevékenységnek minősül, amelyet a raktár címe szerinti település jegyzője vesz nyilvántartásba, illetőleg a kapcsolódó hatóságok is e szerint végzik az ellenőrzést, jóváhagyást.
Kedves Erzsébet !
Az lenne a kérdésem ,hogy építőanyagok értékesítését/kereskedelmét folytathatom-e építészmérnöki diplomával, vagy építési műszaki ellenőri okj-s bizonyítvánnyal ? Ez felsőbb szakági képesítésnek felel meg ? Köszönöm a segítségét előre is !
Kedves Tamás!
Álláspontom szerint folytathatja. Hivatalos állásfoglalást nyilvantarto.hivatal@kekkh.gov.hu email címen kérhet.