A gazdálkodó szervezetek kötelesek kamarai nyilvántartásba vételüket kezdeményezni. A rendelkezés 2012. január 1-től hatályos és csak a főtevékenység szerint mezőgazdasági tevékenységet folytató vállalkozásokra, a mezőgazdasági termelőkre és az agrárkamarára nem terjed ki. A kamarai közfeladatok ellátásához évi 5.000 Ft-os hozzájárulást kötelező fizetni és a kamara térítésmentes tanácsadást, üzleti partnerkeresést és pályázatfigyelést nyújt ellenszolgáltatásként.
A 2012. január 1-től alakuló társas vállalkozások és egyéni vállalkozások a bejegyzésüket követő 5 napon belül kötelesek a székhely szerinti területi kereskedelmi és iparkamaránál a nyilvántartásba vételüket kezdeményezni. A már működő vállalkozások 2012. március 1-ig kötelesek a nyilvántartásba bejelentkezni.
A regisztráció papíralapon, cégszerűen aláírva, postai úton, vagy személyesen juttatható el az illetékes kamarához. Az adatlap online verziója január végére, február elejére lesz elérhető.
A regisztrációs hozzájárulást a kamara bankszámlájára, illetőleg személyesen lehet megfizetni. A pénzfogalmi számlaszámról a kamaránál kell érdeklődni. Egyes kamaráknál sárga postai csekken is lehet teljesíteni a befizetést, ami szintén a kamaránál szerezhető be. Utalásnál és a postai csekken a közleményben a “kamarai hozzájárulás” szöveget és a vállalkozás adószámát kell feltüntetni. A hozzájárulás megfizetésének elmulasztása köztartozásként behajtható.
.
A bejelentés adattartalma
Az adatlapon a gazdálkodó szervezet nevénél az egyéni vállalkozó a vállalkozó nevét, egyéni cégnél és társas vállalkozásnál a vállalkozás rövid nevét kell beríni. Emellett meg kell adni a vállalkozás székhely, telephely (a cég székhelyén kívül, önálló üzleti/üzemi letelepedéssel járó hely), fióktelep (cég székhelyétől eltérő településen lévő telephely) adatait .
Fel kell tüntetni a vállalkozás főtevékenységét (cégbíróságon bejegyzés, illetve nyilvántartásba vett), gazdálkodó szervezeteknél a TEÁR’08 jegyzék, egyéni vállalkozók az ÖVJT szerint érvényes kódok alapján. Szabad megfogalmazásban fel kell sorolni a tényleges tevékenységeket.
A cégméretet is -jogszabályban meghatározott paraméterek alapján- meg kell határozni, ami a következő:
1.) KKV-nak minősül az a vállalkozás, amelynek
- összes foglalkoztatotti létszáma 250 főnél kevesebb, és
- éves nettó árbevétele legfeljebb 50 millió eurónak megfelelő forintösszeg, vagy mérlegfőösszege legfeljebb 43 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
2.) A KKV kategórián belül kisvállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
- összes foglalkoztatotti létszáma 50 főnél kevesebb, és
- éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 10 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
3.) A KKV kategórián belül mikrovállalkozásnak minősül az a vállalkozás, amelynek
- összes foglalkoztatotti létszáma 10 főnél kevesebb, és
- éves nettó árbevétele vagy mérlegfőösszege legfeljebb 2 millió eurónak megfelelő forintösszeg.
A 2.) és 3.) bekezdés alapján nem besorolható KKV középvállalkozásnak minősül.
Az ezen kívüli vállalkozások a nagyvállalatok.
Végül a külkereskedelmi tevékenység folytató vállalkozásnak (export, import) jelölni kell, amennyiben ilyen tevékenységet folytat, emellett még a kapcsolattartás adatait kell feltüntetni.
.